No Comments دسته‌بندی نشده
تعریف سکته مغزی

تعریف: سکته مغزی به عنوان یک اختلال مغزی حاد با منشا عروقی تعریف شده است که با اختلال عملکرد نورولوژیکی معمولا منطقه ای یا موضعی است.

طبقه بندی: سکته مغزی به دسته های زیر تقسیم میشود:

۱-سکته ایسکمیک : مسئول ۸۷% تمام سکته ها به حساب می آید.۸۰ درصد سکته های ایسکمیک، سکته های ترومبولیتیک و ۲۰درصد سکته های آمبولیک می باشند. بیشترین آمبولی ها از ترومبوزهای تشکیل شده در دهلیز چپ (فیبریلاسیون دهلیزی) یا بطن چپ (سکته قلبی حاد) منشا میگیرند.اما بعضی از آنها از ترومبوز های وریدهای پا جدا شده و از طریق سوراخ بیضی باز(دریچه ای است که به طور طبیعی باید بعد از تولد بسته شود) به مغز میرسند.

۲-سکته هموراژیک: ۱۳ درصد تمام سکته ها را شامل میشود. ۹۷ درصد از سکته های هموراژیک ناشی از خونریزی داخل مغز و ۳درصد نتیجه خونریزی تحت عنکبوتیه می باشند.

۳-حمله ایسکمیک گذرا: حمله ایسکمیک گذرا (TIA) دوره حاد ایسکمی با از دست دادن منطقه ای عملکرد مغز است که کمتر از ۲۴ساعت طول می کشد. آنچه که TIA را از سکته مغزی متمایز میکند علائم بالینی قابل بازگشت است و صدمات مغزی دیده نمیشود.

ارزیابی بیمار سکته مغزی

ارزیابی اولیه:

ارزیابی بیمار مشکوک به سکته مغزی باید هر چه سریع تر آغاز گردد. هر دقیقه انفراکتوس مغزی منجر به تخریب ۱٫۹ میلیون نورون و ۱۲ هزارمتر اعصاب میلینه میشود و تداوم تخریب بافت نهایتا به جایی میرسد که پرفیوژن مجدد شریان های انسداد یافته توسط درمان ترومبولیتیک موجب بهبودی نورولوژیک نخواهد شد. این موضوع ۵-۴ ساعت پس از شروع سکته مغزی اتفاق می افتد. زمانی که مزایای درمان با ترومبولیتیک منقضی شده است.

ارزیابی بالینی بیمار:

محلی از مغز که آسیب دیده تظاهرات بالینی را تعیین می کند. در تصویر زیر علائم نسبت به محل آسیب مشخص شده است.

وضعیت ذهنی:

بیشتر انفراکتوس های قوی یک طرفه هستند و منجر به از دست دادن هوشیاری نمیشوند. زمانی که نقایص نورولوژیکی موضعی با کوما همراه باشند، محتمل ترین شرایط خونریزی داخل مغزی، انفراکتوس ساقه ی مغز یا تشنج غیرصرعی است.

آفازی: صدمه نیم کره چپ مغزی (که نیم کره غالب برای صحبت در ۹۰درصد بیماران است) آفازی را ایجاد می کند که اختلال در درک مطلب و یا قاعده سازی کلام رخ می دهد. بیماران با آفازی می توانند مشکل در درک کلام(افازی ادراکی) یا در بیان کلام (افازی بیانی) و یا هر دو (آفازی کلی) داشته باشند.

از دست دادن عملکرد حسی حرکتی:

نشانه آسیب یک نیمکره مغزی، ضعف در سمت مقابل صورت و بدن است(که همی پارازی گفته میشود) .وجود بی حسی یک طرفه یا ضعف اندام به تنهایی عامل قوی شک به سکته مغزی (یا TIA) است، اما ضعف موضعی اندام می تواند نتیجه ی صرع مداوم غیرتشنجی باشد. همی پارزی در بیماران با انسفالوپاتی کبدی و سپتیک گزارش شده است.

مقلد سکته مغزی

مقلد سکته مغزی:

شک به سکته مغزی بر پایه یافته های بالینی در بیماران بستری شده در بیمارستان، ۳۰ درصد بیماران سایر وضعیت هایی که علائم سکته حاد را تبعیت کند،خواهند داشت.شایع ترین مقلد سکته تشنج، سپسیس، آنسفالوپاتی متابولیک و ضایعات فضاگیر مغزی می باشند.

نکات درمان با ترومبولیتیک:
  • درمان با tPA تنها بر بهتر شدن بهبودی نورولوژیکی (نه بقا) همراه است، البته تنها زمانی میتواند موثر باشد طی ۳ ساعت بعد از شروع علائم آغاز شود.
  • زمان شروع درمان ترومبولیتیکی اخیرا به ۴٫۵ ساعت بعد از شروع سکته ایسکمیک افزایش یافته است. به دلیل اینکه ۶درصد بیمارانی که درمان ترومبولیتیک برای سکته مغزی ایسکمیک دریافت میکنند از خونریزی داخل جمجمه رنج خواهند برد.
هیپرتانسیون:

هیپرتانسیون:

یکی از معیارهای خروج از درمان ترومبولیتیک افزایش فشار خون است که فشار سیستولیک بیشتر ۱۸۵ و یا فشار دیاستولیک بیشتر ۱۱۰ می باشد. اگر بیمار کاندید درمان با ترومبولیتیک می باشد، ابتدا فشار خون کاهش و سپس درمان شروع می گردد.

اندیکاسیون کاهش فشار خون شامل فشارسیستولیک بالای ۲۲۰ و یا دیاستولیک بالای ۱۲۰ می باشد.

تب طی ۴۸ ساعت در ۳۰درصد بیماران با سکته مغزی حاد ایجاد می شود.وجود تب با پیامدهای بالینی بدتر همراه است. تبی که مشخصا طی ۴۸ ساعت بعد از شروع سکته بروز کند، منشا غیرعفونی دارد (به عنوان مثال ناشی از بافت نکروز یا خون داخل جمجمه). به هر حال بعضی مطالعات وجود عفونت در بیماران با تی و سکته مغزی را تایید کرده اند در نتیجه تب مرتبط با سکته مغزی باید به عنوان منبع عفونت بالقوه بررسی شود.

تب برای بافت مغزی ایسکمیک خطرناک است و نیاز به تب برها برای تب مرتبط با سکته مغزی ثابت شده است.

تب:

تب طی ۴۸ ساعت در ۳۰درصد بیماران با سکته مغزی حاد ایجاد می شود.وجود تب با پیامدهای بالینی بدتر همراه است. تبی که مشخصا طی ۴۸ ساعت بعد از شروع سکته بروز کند، منشا غیرعفونی دارد (به عنوان مثال ناشی از بافت نکروز یا خون داخل جمجمه). به هر حال بعضی مطالعات وجود عفونت در بیماران با تی و سکته مغزی را تایید کرده اند در نتیجه تب مرتبط با سکته مغزی باید به عنوان منبع عفونت بالقوه بررسی شود.

تب برای بافت مغزی ایسکمیک خطرناک است و نیاز به تب برها برای تب مرتبط با سکته مغزی ثابت شده است.

مداخلات پرستاری:

۱.پیشگیری از تغییر شکل مفاصل با قرار دادن بدن در وضعیت صحیح،‌بهتر است در طول شب برای پاها از آتل خلفی استفاده شود.

۲.قراردادن دست و انگشتان در وضعیت مناسب: قراردادن انگشتان در وضعیت خمیده، از مچ دست به بعد را کمی به طرف خارج بچرخانید (کف دست رو به بالا).

تغییر وضعیت بدن هر ۲ ساعت یک بار: محدود کردن مدت زمان خوابیدن بر روی نیمه ی اسیب دیده بدن؛ خواباندن بیمار در وضعیت دمر چندین بار در روز و هربار به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه؛ گذاشتن بالش کوچک زیر لگن از حد ناف تا یک سوم فوقانی ران.

حسین قالوندی

حسین قالوندی هستم، کارشناس پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی اهواز و شاغل در بخش ICU میباشم. این وب سایت رو به خاطر علاقه ام به آموزش به بیمار و همچنین تحقق رویاهایی که مطمئنم بهشون میرسم درست کرده ام.

More Posts - Website

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.